Gymnasieutbildning inom Fordons- och transportprogrammet – bli biltekniker eller yrkesförare
Första året på Fordons- och transportprogrammet
Under det första året på Fordons- och transportprogrammet får du en bred introduktion till fordonsbranschen. Du får grundläggande kunskaper om fordon och lär känna de olika inriktningarna som programmet erbjuder.
Undervisningen varvas med föreläsningar, praktiska moment och studiebesök. Du får också möta människor från branschen och besöka arbetsplatser för att få en tydligare bild av yrket.
Du väljer sedan någon av följande inriktningar:
Ansvar och variation
Fordons- och transportprogrammet passar dig som gillar att arbeta både självständigt och tillsammans med andra. Du utbildar dig till ett ansvarsfullt yrke där ingen dag är den andra lik.
Som fordonstekniker arbetar du med olika fordonsmärken och löser varierande problem. Som yrkesförare får du se nya platser och träffa många olika människor.
Högskolebehörighet
På alla yrkesprogram läser du mot grundläggande högskolebehörighet. Det finns också möjlighet att välja bort kurserna mot grundläggande högskolebehörighet i samråd med skolans studie- och yrkesvägledare. Antal poäng du läser hos oss kommer därför att vara individuellt, antingen 2500 poäng eller 2800 poäng. Oavsett kommer du få en förstklassig utbildning.
APL – Arbetsplatsförlagt lärande
På Bergstrands fordons och transportprogram får du mycket praktik på riktiga arbetsplatser, bilverkstäder, MC-verkstäder och transportföretag. Vi samarbetar med bland annat Bavaria, British Motorgroup, Bilia, Volvo, Din Bil, Schenker, ZAVENREB AB, DHL, Björkmans, Hägerstens Åkeri, Märsta Förenade, UGSAB mfl.
Minst 15 veckor kommer du vara på APL. Vi har ett nära samarbete med företag i branschen som säkerställer kvaliteten på din APL.
Bergstrands Gymnasium är ett Motorbranschcollege
För att bli ett Motorbranschcollege ska gymnasieskolans fordonstekniska utbildning möta sex kriterier, som säkerställer utbildningens kvalitet gentemot elever och arbetsmarknaden. Här kan du läsa mer om Motorbranschcollage.
Inriktningar inom Fordons- och transportprogrammet
Fordons- och transportprogrammet passar lika bra för dig som gillar att mecka som för dig som föredrar att sitta bakom ratten. Du får en utbildning som rankas högt bland arbetsgivarna. Du är redo för anställning vid utbildningens slut.
Transport
Transportbranschen blomstrar och du som väljer att bli yrkesförare/lastbilsförare är attraktiv på arbetsmarknaden. Du får ett självständigt jobb samtidigt som du får se nya platser och träffa nya människor.
Det här säger våra elever
Öppet hus i Personbilshallen på Bergstrands Gymnasium Sthlm
Går inriktningen MC-teknik fordons och transportprogrammet
Charlie, Personbil profil MC
Öppet hus Transport på Bergstrands Gymnasium Uppsala
Bra att veta
Nyheter
30 juni, 2026
Välkommen till ett nytt läsår Välkommen till ett nytt läsår på Bergstrands Gymnasium! Vi[...]
28 april, 2026
Årets studenter springer ut kl. 11.45 från vårt gymnasium i Märsta och kl. 12.00 från[...]
16 februari, 2026
Här är våra deltagare: Från vänster bakre rad: Emanuel (plattsättning), William (maskinförare), Lucas (maskinförare), Mohammad[...]